Konference
Dílo Karla Maye v kontextu československé popkultury - 2022
V tomto roce uplyne 180 let od narození (25. 2.) a 110 let od úmrtí (30. 3.) Karla Maye, autorské osobnosti, která neobsadila nejvyšší patra literatury, ale nepochybně zásadním způsobem zasáhla populární kulturu v řadě zemí, tu československou pak obzvláště silně. Ku této příležitosti bychom proto rádi svolali vědecké kolokvium s mezinárodní účastí, nazvané Dílo Karla Maye v kontextu československé popkultury, které se bude konat ve dnech 27.–28. května 2022 (pátek a sobota) na půdě Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Záměrem kolokvia je věnovat se dílu Karla Maye českýma/slovenskýma a současnýma očima a zhodnotit různé podoby jeho pohybu a vlivu v prostředí československé (či české a slovenské) populární kultury, se zohledněním potřebných a nabízejících se kontextů.
Jménem pořádajících Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky FF UP, Ústavu věd o umění a kultuře FF JČU a Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v.v.i., za organizační a programový výbor srdečně zvou
Martin Foret
Petr A. Bílek
Michal Jareš
Program ve formátu PDF
Týden (reflexe) médií a popkultury na FF UP 2019
Cyklus panelových diskusí a konferenčních příspěvků se odehrál 5. - 8. listopadu 2019 v rámci oslav desátého výročí založení Centra kulturálních, mediálních a komunikačních studií a desátého výročí oboru Kulturální studia v ČR. První dva dny programu byly věnovány skupině diskuzních panelů Česká média dnes, 30 let poté, v nichž vystoupili čeští novináři a novinářky. V dalších dvou dnech se odehrálo vědecké kolokvium Kultura - média - komunikace, na němž své příspěvky pronesli akademici zastupující různá pracoviště v Česku a na Slovensku.
Mediální (r)evoluce: Revoluční příběhy (2019)
Dne 29. dubna 2019 proběhl v prostorách katedry druhý ročník doktorandské konference Mediální (r)evoluce s podtitulem Revoluční příběhy.
Momentálně probíhají poslední práce na přípravě sborníku z této akce.
Mediální (r)evoluce: Kultura a média v digitální době (2018)
Konference studentů a doktorandů naší katedry nazvaná Mediální (r)evoluce: Kultura a média v digitální době se odehrála 4. 4. 2018. Tematicky byla věnována problematice médií, komunikace a současné (pop)kultury v jejich nejširším pojetí.
Program byl podle zaměření rozdělen do čtyř bloků - Média, historie a politika, Média a žurnalisté, Populární média a Sociální sítě. Keynote přednášku na téma Multimediální dehibernace Emila Zátopka v roce, kdy jsme „žili Riem“ přednesl prof. Petr A. Bílek (FF UK).
Program konference ke stažení zde.
Studentská žurnalistická konference - Mediální (r)evoluce: Novinařina v nesnázích (2018)
Dne 3. dubna 2018 v prostorách katedry proběhl již druhý ročník Studentské žurnalistické konference, tematicky tentokrát věnované problémům současné české žurnalistiky, která čelí nedůvěře veřejnosti a častým verbálním útokům ze strany představitelů politické reprezentace.
Hosty konference byli:
Petr Honzejk, komentátor Hospodářských novin
Jindřich Šídlo, komentátor a šéfreportér Seznam Zpráv
Jan Moláček, Reportéři ČT a komentátor Aktuálně.cz
Josef Šlerka, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky
Marek Stoniš, šéfredaktor týdeníku Reflex
Marek Wollner, šéfredaktor reportážní publicistiky ČT
Jan Cibulka, datový žurnalista v Samizdat / Český rozhlas
Účast na konferenci Centra pro studium populární kultury (2017)
Zástupci katedry se ve dnech 27. – 29. 10. 2017 v Ostravě zúčastnili konference Centra pro studium populární kultury na téma Kam kráčí studium populární kultury v českém a slovenském prostředí?
Katedra byla zastoupena ve třech tematických panelech, v nichž její členové a doktorandi přednesli následující příspěvky:
Mgr. Miroslav Libicher: Nezápadní filmová populární kultura
Mgr. Věra Bartalosová: Reflexe novinářské profese v kriminálních seriálech z koprodukce České televize
Mgr. Šárka Novotná: Reprezentace historie v historických TV seriálech: zobrazení ženských hrdinek
Mgr. Zdeněk Sloboda: Neheterosexuální postavy v českých seriálech
Mgr. Barbora Kalousková: Postavení neheterosexuálních charakterů v audiovizuálních dílech
Mgr. Monika Bartošová: Cosplay na sociální síti Tumblr.com
Mgr. Martin Foret, Ph.D: Polozapomenuté „matky zakladatelky“ českých comics studies (a ti další)
Více informací o konferenci na stránkách CSPK naleznete zde.
Týden (reflexe) médií na FF UP (2016)
V rámci oslav dvacátého výročí založení katedry se v dubnu 2016 konala akce Týden (reflexe) médií na FF UP. Skládal se z cyklu panelových diskusí Česká média v roce 2016 a vědeckého kolokvia s mezinárodní účastí Kultura–Media–Komunikace.
Se svými příspěvky vystoupili například mediální analytici Štěpán Sedláček (Media Tenor) či Milan Kruml (Česká televize); novináři Dalibor Balšínek (Echo 24), Ondřej Fér (Faktor S), Petr Fischer (Hospodářské noviny), Karel Hvížďala, David Macháček (Česká televize), Sabina Slonková (Neovlivní.cz) a akademici jako Monika Kopytowska (Uniwersytet Łódzki, Poland), Salim Murad (PF JU, České Budějovice), Roland Posner (Technische Universität Berlin, Germany), Jakub Končelík (FSV UK, Praha), Pavel Večeřa (FSS MU, Brno), Ulrike Lynn (Technische Universität Chemnitz, Germany), Jean Retzinger (University of California, Berkeley, USA) a další.