Výzkumné projekty
Badatelské aktivity KMKSŽ probíhají v několika hlavních oblastech:
- teorie a výzkum mediální gramotnosti, socializace a výchovy
- dějiny českých médií, především exilových a regionálních
- proměny mediální komunikace (popř. žurnalistiky) v době koexistence tradičních a nových médií a v čase krizí
- diskurs zpravodajství a jeho vizuální podoby
- chování mediálních publik a studia fanouškovství
- reprezentace minorit v mediálních obsazích
- filosofie médií
- teorie a výzkum neverbální komunikace
- dějiny československého komiksu
- výzkum kulturních a kreativních průmyslů
- etika přístupu k audiovizuálnímu obsahu
- distribuce kulturní produkce
Některé z badatelských aktivit členů KMKSŽ jsou realizovány v rámci specializovaných „bratrských“ meziinstitucionálních platforem, Centra pro studia komiksu ÚČL AV ČR a FF UP a Centra pro výzkum moravského tisku FF UP a VKOL.
Aktuálně řešené projekty
-
Komplexní výzkum a podpora rozvoje kulturních a kreativních průmyslů v Olomoucké aglomeraci (OP JAK Mezisektorová spolupráce pro ITI)
hl. řešitel: Pavel Zahrádka, doba trvání: 2024-2027
anotace: Cílem projektu realizovaného uchazečem UP ve spolupráci s partnery je aplikovaný výzkum dopadu právní regulace na tvůrčí činnost autorů a výkonných umělců, výzkum dopadu subvencí na kulturní produkci, výzkum kulturní politiky a vyvažování účinků obou regulatorních zásahů, tj. (autorsko)právní regulace a subvencí, na kulturní odvětví přenos získaných poznatků a řešení identifikovaných problémů do praxe aktérů a subjektů kulturního pole v Olomoucké aglomeraci.
-
Etika přístupu k audiovizuálnímu online obsahu (GA ČR Standardní projekty)
spoluřešitel: Pavel Zahrádka, doba trvání: 2023-2025
anotace: Cílem projektu je právně-etická analýza konfliktu mezi tvůrci, producenty a distributory na straně jedné a spotřebiteli na straně druhé ohledně přístupu k prémiovému audiovizuálnímu online obsahu (filmy, televizní seriály, sportovní přenosy), jehož dostupnost je v rámci služeb videa na vyžádání regulována prostřednictvím zeměpisného blokování. Výsledkem analýzy bude návrh (doménově specifických) principů etiky přístupu k audiovizuálnímu online obsahu, jejich aplikace na konkrétní příklady morálního konfliktu (rozhodnutí Evr. komise) a kritická reflexe regulace audiovizuálních online služeb (jak předpisů, tak právních principů a jejich doktrinálního výkladu). Metodologicky projekt obohacuje právní vědu o postupy aplikované etiky (metody široké reflektivní rovnováhy) a při identifikaci a kontextualizaci morálních postojů vychází z primárního kvalitativního výzkumu postojů zástupců zainteresovaných stran a sekundární analýzy dostupných dat o chování a postojích spotřebitelů a průmyslové, produkční a licenční praxi tvůrců, producentů a distributorů audiovizuálních děl v ČR, resp. v EU.
-
Příležitosti a bariéry přeshraniční distribuce české hudební produkce (NAKI III)
hl. řešitel: Pavel Zahrádka, doba trvání: 2023-2027
anotace: Cílem projektu je identifikovat překážky a příležitosti přeshraniční distribuce české hudební produkce a navrhnout opatření pro jejich odstranění či využití. Realizace projektu spočívá v analýze výskytu tuzemského repertoáru ve vybraných katalozích online služeb, analýze koncertních vystoupení českých hudebníků v zahraničí, vyhodnocení efektivity využívaných distribučních strategií a prostředníků, příkladech dobré praxe, identifikaci kulturních a obchodně-právních překážek přeshraniční distribuce obsahu a návrhu řešení (potenciálních nových odbytišť, doporučení distribučních strategií, online služeb a prostředníků pro jednotlivé typy obsahu). Výstupy projektu – mapa exportu, metodika mapování exportu, odborné publikační výstupy a konference – pomohou aplikačnímu garantovi (SoundCzech, MMF a SAI) implementovat opatření na podporu exportu a aktéry hudebního průmyslu seznámí s nejvýhodnějšími distribučními strategiemi. Projekt pomůže informovat aktéry hudebního trhu s cílem zlepšit postavení české hudební produkce na tuzemském a zahraničním trhu a umožní systematické a průběžné mapování exportu české hudební produkce hudební kanceláří SoundCzech (příspěvková organizace MK ČR), která je jedním ze zájemců o výsledky projektu a jejich budoucím uživatelem.
Předchozí projekty
- Pandemie COVID-19 jako katalyzátor změny v distribuci, prezentaci a monetizaci kulturního obsahu online (doc. Pavel Zahrádka TAČR, TL04000109, 10/2020 - 9/2022)
- Žurnalistika v krizových situacích jako katalyzátor proměny mediálních rutin ve zpravodajství (dr. Karel Páral, IGA UP 2021–2022)
- Komunikační studia: východiska a výzvy (doc. Petr Orság, IGA UP 2021–2022)
- Mapování potřeb a posílení profesních dovedností dýdžejů a hudebních tvůrců v oblasti remixu (spoluřešitel: doc. Pavel Zahrádka, Fondy EHP a Norska, KU-CB1-014, 3/2021 - 9/2022)
- Bookstagramy: estetizace každodennosti nebo nová forma literárních recenzí? (Mgr. Anna Bílá, IGA UP 2021–2022)
- Teorie a analýza proměn mediální komunikace: aktuální výzvy teorie a výzkumu mediální gramotnosti II. (doc. Petr Orság, IGA UP 2020–2021)
- Olomoucko na cestě ke komunistické diktatuře: regionální periodika v období tzv. třetí republiky (Mgr. Jitka Horáková, IGA UP 2020–2021)
- Sociální a právní aspekty života intersex lidí v ČR (Mgr. Zdeněk Sloboda, TAČR 2020–2021)
- Teorie a analýza proměn mediální komunikace: aktuální výzvy teorie a výzkumu mediální gramotnosti (doc. Petr Orság, IGA UP 2019–2020)
- Teorie a analýza proměn mediální komunikace: nové způsoby zacházení s médii (dr. Petr Orság, IGA UP 2018–2019)
- Teorie a analýza proměn mediální komunikace: žánry – kódy – média (dr. Petr Orság, IGA UP 2017–2018)
- Proměny reklamní komunikace ve formě obrázkové seriálu v domácích printových médiích ve 20. století (dr. Martin Foret, FPVČ FF UP 2016–2018)
- Teorie a analýza mediální komunikace: reprezentace – recepce (doc. Daniel Bína, IGA UP 2016–2017)
- Teorie a výzkum neverbální komunikace (dr. Petra Chvojková, IGA UP 2015–2016)
- Česká exilová periodika v západní Evropě v letech 1969–1989 jako součást alternativní veřejné sféry (dr. Petr Orság, GA ČR 2014–2016)
- Televizní zpravodajství jako paradox (dr. Marek Lapčík, FPVČ UP 2014–2016)
- Děti, rodiče a nová média (Mgr. Zdeněk Sloboda, IGA UP 2014–2015)
- Hranice komiksu: konstituování českého obrázkového seriálu a dalších literárně-výtvarných (narativních) forem v domácích tiskovinách 19. století (dr. Martin Foret, GA ČR 2014–2015)
- Paralelní komunikační systémy v období tzv. normalizace (dr. Petr Orság, FPVČ UP 2013–2015)
- Obraz romské populace v aktuálním diskurzu televizního zpravodajství (dr. Renáta Sedláková, FPVČ, FF UP 2012–2019)
- Zpravodajství na pomezí informační anomie a hledání (nového) privilegovaného textu (dr. Marek Lapčík, FPVČ UP 2012–2014)
- Komiks: dějiny – teorie (GAČR P406/10/2306, 2010–2012; ve spolupráci s ÚČL AV ČR)