Konference
Stopy hrůzy v kontextu československé popkultury - vědecké kolokvium s mezinárodní účastí
Milé kolegyně, milí kolegové,
v návaznosti na kolokvia věnovaná dílům Karla Maye, Julia Verna a Arthura Conana Doyla v kontextu československé popkultury bychom vás chtěli pozvat na jejich pokračování, které se tentokrát bude věnovat fenoménu hrůzy, a to zejména se zaměřením na díla Mary Shelleyové, Edgara Allana Poea, Brama Stokera a Howarda Phillipse Lovecrafta (a dalších „klasiků“ a „zakladatelů“). Na dny 19. a 20. června 2025 bychom proto rádi svolali vědecké kolokvium s mezinárodní účastí, nazvané Stopy hrůzy v kontextu československé popkultury, které se uskuteční v prostorách Ústavu pro českou literaturu AV ČR v Praze.
Záměrem kolokvia je věnovat se dílům a tématům klasiků a zakladatelů hororové literatury českýma / slovenskýma a současnýma očima a zhodnotit různé podoby literární hrůzy v prostředí československé (či české a slovenské) populární kultury, se zohledněním potřebných a nabízejících se kontextů. Především nás budou zajímat tyto tematické okruhy:
- vydávání a překládáni děl zmiňovaných autorů v českých zemích a na Slovensku – nakladatelská činnost a nakladatelské projekty, ediční praxe; čtenářství, transfer, komparace překladových děl a jejich specifika, ale též cenzura, převyprávění a další podoby. Zároveň by měly a mohly vystoupit do popředí i klíčové prvky z klasických děl, to znamená „umělý člověk“ (jak golem, tak homunkulus, tak robot), „upír“, „nemrtvý“, psychologická hrůza, „strašidelná povídka“, žánrově rozptýlené „arabesky“, „bizarní povídky“ ale možná i „romaneto“; zároveň by mohly přijít na scénu i krvavé romány a celkově žánrová neuchopitelnost a původnost / nepůvodnost kolportážních děl.
- ilustrování strašidelných děl v českých a slovenských vydáních – přejímání ilustračních souborů, obálkové podoby československého strachu, nacionální podoby strachu z neznámého v podobě karikatury, „ti druzí“ z pohledu nejen Todorovského, ale i z pohledu Lovecrafta.
- adaptování strašidelných děl v českých zemích a na Slovensku – divadelní inscenace; rozhlasové dramatizace (jakož i četba na pokračování); komiksové adaptace; vlivy hudební s přesahy do žánrů (nabízí se např. zhudebnění Poeovy poezie).
- uvádění filmových adaptací na motivy hrůzostrašných děl v českých zemích a na Slovensku, a to včetně televizního – dobový kontext; recepce divácká i kritická; návštěvnost/sledovanost.
- ohlasy děl zmiňovaných autorů a jejich adaptací v dalších odvozených i autorských dílech české a slovenské populární kultury – literárních, dramatických, hudebních, komiksových ad. (pokračovatelé a epigoni; parodie; fanfikce atp.); rozvíjení poeovských i lovecraftovských motivů a nápadů, vliv na gotický román, dekadenci, novogotiku, expresionismus…; subkultury zasahující např. witchcraft, novopohanství, satanismus…; vztahy k hrůze jiných světů (Kwaidan), česká či slovenská výslovnost slova Cthulhu a chápání strachu napříč stoletími.
- motivy strašidelných děl, které putují českou a slovenskou populární kulturou – odkazy, aluze, variace apod.; folklór a lidová slovesnost (Krvavé koleno); specifické podoby sběratelství; žánrový mash-up (v podobě upírských romancí)
- obraz hrůzy v českém a slovenském kulturním prostoru – recepce (dobová i současná), recenze a reference; reflexe.
Vítány jsou též příspěvky věnující se interpretaci děl zmíněných spisovatelů českýma/slovenskýma očima a optikou dneška.
Přihlášky ve formě vyplněné přiložené návratky zasílejte nejpozději do 30. dubna 2025 na adresu jares@ucl.cas.cz. Do 20. května 2025 budete informováni, zda byl příspěvek přijat.
Prezentace příspěvku na kolokviu by měla být v rozsahu ideálně 15 a maximálně 20 minut.
Jménem pořádajících Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky FF UP a Ústavu věd o umění a kultuře FF JČU, za organizační a programový výbor srdečně zvou:
Michal Jareš
Pavel Kořínek
Petr A. Bílek
Martin Foret
Dílo Arthura Conana Doyla v kontextu československé popkultury
Na dny 19. a 20. června 2024 jsme svolali vědecké kolokvium s mezinárodní účastí, nazvané Dílo Arthura Conana Doyla v kontextu československé popkultury.
Kolokvium organizuje Ústav věd o umění a kultuře Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a uskuteční se v sále Wortnerova domu (U Černé věže 343, 1. patro) v centru Českých Budějovic.
Záměrem kolokvia bylo věnovat se dílu Arthura Conana Doyla českýma/slovenskýma a současnýma očima a zhodnotit různé podoby jeho pohybu a vlivu v prostředí československé (či české a slovenské) populární kultury, se zohledněním potřebných a nabízejících se kontextů.
Mediální (r)evoluce: Revoluční příběhy (2019)
Dne 29. dubna 2019 proběhl v prostorách katedry druhý ročník doktorandské konference Mediální (r)evoluce s podtitulem Revoluční příběhy.
Momentálně probíhají poslední práce na přípravě sborníku z této akce.